איך בונים בדיחה

איך בונים בדיחה?
מספר טכניקות לבדחן המתחיל

טכניקת החיקוי : מחקים אנשים שונים תוך שימוש באינטונציה מסוימת ובהבעות פנים וגוף

משחקי מילים: שינוי קל במילה או שימוש במילה בעלת משמעות כפולה. לדוגמה: שמואל וילוז`ני סיפר פעם: "כל השבוע שכבתי עם אנגינה, איזה שם מוזר לבחורה"

"אתה בעצמך – תשובות מחוכמות: נעזרים בדבריו של היריב כדי להשיב לו. לדוגמה: "לו הייתי אשתך", אמרה פעם לצ`רצ`יל ליידי אסטור מהפרלמנט הבריטי, "הייתי מוזגת לך כוס רעל". "לו היית אשתי", ענה לה צ`רציל, "הייתי שותה אותה".

הבאה לידי אבסורד :תיאור מצב מסוים בהגזמה. לדוגמה: אתמול הגשם היה כל כך חזק, שאנשים קפצו לתוך הירקון כדי לא לטבוע.

התקה :הסטה של מרכז הכובד ושינוי מוקד תשומת הלב, באמצעות שינוי פתאומי של זווית הראייה. לדוגמה: בהודו נערך מבצע עיקור גברים. עיתונאי שראיין את אחד מראשי צוות המעקרים שאל אותו איך הדבר נעשה. "אנחנו לוקחים שתי אבנים, שמים ביניהם את האיבר ומכים". וזה לא כואב? שאל העיתונאי המזועזע. "לפעמים" ", השיב האיש, "כשהאצבע נתפסת".

שימוש בדימויים וחשיבה בתמונות. לדוגמה: ג`ואן מריל, מטאפורה :קומיקאית אמריקנית כבדת גוף, מספרת: "אני לא רוצה להרחיב את הדיבור על מבנה גופי אבל יש אנשים שאומרים, כי אילו הייתי בהודו, הייתי קדושה..

העולם עצוב, אז צוחקים דווקא כשהעולם מזעיף פנים, דווקא כששום דבר לא הולך כמו שרצינו – זהו הזמן הטוב ביותר להפעיל את ההומור ולגלות שהמצב משתפר בקלות. מדריך מהיר: כך תהפכו מסיר לחץ מהלך לעננה קלילה של צחוק

דמיינו לעצמכם שיום אחד ניגש אליכם אדם זר ומגיש לכם בחגיגיות את ציור המונה ליזה המקורי. אתם מביטים בהתרגשות ביצירת המופת – ומתאכזבים: זו בסך הכל חתיכת בד אפורה. "לא, יא מעופפים, הציור נמצא בצד השני", מעיר האיש ואתם הופכים את התמונה ומתפעלים: וואוו, איזו בחורה יפה!. מוסר השכל של סיפור המונה ליזה שלנו שהוא שהכל בחיים תלוי בזווית הראייה. על כל דבר אפשר להסתכל בכמה דרכים ואין שום סיבה שלא נבחר תמיד הדרך היותר מהנה, כלומר – זו של ההומור.

"אסור לקצר את החיים בהתנדבות" אומר בחיוך יגאל יחזקאלי, יועץ התנהגותי, ארגוני וחינוכי.

"הצחוק הוא `שסתום` טבעי ולגיטימי לפריקת רגשות טעונים ומתח, וצריך להרגיש חופשיים להשתמש בו. אם נסתכל סביבנו, נוכל לראות `סירי לחץ` מהלכים – חמורי סבר, מרירים, כועסים ואפילו תוקפניים. כל אחד מהם מוריד את "מפלס הבריאות" שלו. והגרוע מכל הוא, שכולם יודעים את זה ומשלמים בנדיבות ובהתנדבות".

קלינאית התקשורת ג`קלין מוריסון, ישראלית לשעבר שחיה כיום במונטריאול, מדגישה כי השימוש בהומור אינו צריך להיות מוגבל רק לפגישות חברתיות. ההיפך הוא הנכון – ההומור שימושי במיוחד דווקא במקומות בהם הוא אינו נוכח באופן טבעי, למשל בעבודה. "היכולת להשתמש בהומור בחיים האישיים ובחיי העבודה תלויה באופן שבו אנו בוחרות לתפוס את החיים", מסבירה מוריסון. "אני בחרתי בהומור ובגישה חיובית כתפיסת עולם והבחירה הזאת הופכת את חיי למהנים ומרתקים".

מה הכוונה בחיים מרתקים ?

"לצד ההנאה שבחיוך ובצחוק יש גם תהליך למידה פורה: ההומור מאפשר להפוך בעיה או תקלה, מתרחשת במהלך חייך, למשהו שאפשר לצמוח ולגדול ממנו".

מחקרים שונים הוכיחו, כי נשים משתמשות בהומור פחות מגברים

מהם אותם מצבים בעייתיים שאפשר להתמודד איתם טוב יותר בעזרת הומור ?

יגאל יחזקאלי מפרט כמה סיטואציות נפוצות:

מצבים מביכים :כשאנחנו משתמשים בהומור, אנחנו מסתכלים על הסיטואציה המביכה מהצד ואומרים לעצמנו "השד אינו נורא כל כך". דרך מצוינת ליציאה ממבוכה היא הודאה ב"אשמה" ומשיכתה עד אבסורד, אפילו קיצוני.

מציאת פתרונות : הומור מאפשר גמישות ומקוריות וגם השתחררות מדפוסי התייחסות והתנהגות רגילים. כך, קל הרבה יותר למצוא פתרון למצב.

כעס ותוקפנות :הומור עוזר לבטא את התוקפנות שלנו בדרכים לא אלימות. במקום לעורר תגובה נגדית שלילית בסביבתנו, שימוש בהומור זוכה באהדה והערכה.

ויכוחים : הומור משרה אווירה טובה ומנתק את ההצמדות הרגשית אל הנושא. ניתן לנצל את הצחוק כדי לשכך מתחים ולהתיר קונפליקטים.

הצחוק יפה לבריאות

לפעמים קלישאות צודקות: מחקרים בתחום הפסיכולוגיה של מערכת החיסון מגלים שהצחוק לא רק מהנה, אלא גם משפר את הבריאות. המחקרים הוכיחו, כי לתפיסת העולם ולמחשבות שלנו יש השפעה גדולה על מערכת החיסון, כאשר זו של אנשים שמרגישים טוב עם עצמם, נהנים מחייהם וצוחקים הרבה, פועלת טוב יותר מזו של אנשים שנוטים לרטון, לכעוס ולהיות במתח. הצחוק גם מסדיר את לחץ הדם ואת מתח השרירים ומסייע למערכת הנשימה. בנוסף, ישנן עדויות כי הצחוק פועל נגד עצירות ומשפיע לטובה גם על הכבד, כיס המרה והטחול. בתחום הנפשי, יש לצחוק השפעה ארוכת טווח – הרבה אחרי שהפסקנו לגחך. זה עובד ככה: הצחוק (וגם החיוך, אך ברמה פחותה) מזרים דם קריר למוח. הדבר מגביר את יצירת ההורמונים אדרנלין ונוראדנלין, שגורמים להפרשת אנדרופין – סם האושר הטבעי של המוח, שפועל בצורה דומה לאופיום. וכך, כשאתם צוחקים או מחייכים, גם אם מצב הרוח אינו תואם את החיוך, הרגשות מתחילים להתאים עצמם להבעת הפנים החייכנית

מחקרים בתחום הפסיכולוגיה של מערכת החיסון מגלים שהצחוק לא רק מהנה, אלא גם משפר את הבריאות

לא לגברים בלבד
ומה עם ההבדל בין המינים? מחקרים שונים הוכיחו, כי נשים משתמשות בהומור פחות מגברים, וזאת למרות שאין ביניהם הבדלים גנטיים בתחום זה. לעומת זאת, נשים נהנות מהומור כמו גברים, ולעיתים אף יותר. באירועים חברתיים גברים מרבים לספר בדיחות והנשים מסתפקות בדרך כלל בהאזנה. גם במקום העבודה גברים משתמשים בהומור יותר מנשים, כדי להתגבר על מצבים מביכים. "התופעה הזו קשורה לחינוך שלנו", מסבירה מוריסון. "נשים חונכו להיות עדינות, ביישניות ואסתטיות. כאשר הן משתמשות בהומור הן נתפסות כתוקפניות וקולניות. לעומת זאת, גברים שמשתמשים בהומור נתפסים כנחשקים וסקסיים".

למרות המצב כרגע, מוריסון נשארת אופטימית: "בשנים האחרונות רואים יותר ויותר נשים שמופיעות בסרטי קומדיה, בסיטקומים ובמופעי סטנד-אפ. נראה שבקרוב התופעה תחלחל לכלל הציבור, כי ההומור מביא יותר מדי תועלת מכדי שנשים יתעלמו ממנו

ifeel מתוך

הפוסט הזה פורסם בתאריך כללי. קישור קבוע.

כתיבת תגובה