הצחוק יפה לדיאטה

צחוק יפה לדיאטה

מאת: דר אלדד קיש , 2/11/2002
מתוך האתר "שומרי משקל" http://www.shomreymishkal.co.il/index.asp

הצחוק והדיאטה

באופן אינטואיטיבי, אנו יודעים שצחוק זה טוב לאנושות.בפירוש נכון להזכיר את האנושות, בני האדם, מכיוון שפילוסופים קדמונים פסקו כבר שהצחוק הוא המבדיל בין החיות לבין בני האדם (בין השאר כמובן). מדובר כאן על צחוק ברוח טובה, על הרגשה טובה לכולם; לא צחוק על חשבון מ נחזור להרגשתנו שצחוק זה טוב לנו. כמו כל תופעה ברפואה, לא מסתפקים בהתרשמות כללית, מנסים למדוד את נכונות הדבר על מהלך מחלות, על איכות חיים, על מניעת מחלות. תמיד חשבתי, שרצוי, אם אפשר, בזמן הביקור אצל הרופא קצת להקל על האווירה הרצינית בעזרת צחוק קל, זה לטובת החולה וגם לרופא.
לא מזמן ראיתי ידיעה קצרה על צחוק והשפעתו החיובית על תגובות אלרגיות אצל בני אדם שידועים כאלרגים. זה התחיל לעניין אותי והחלטתי להרחיב מעט יותר על הנושא. מרק טווין, סופר והומוריסטן אמריקאי ידוע, אמר פעם: "חקר הצחוק דומה ללימוד אנטומיה על צפרדע- אולי תלמד הרבה, אך בסוף יש לך צפרדע מתה".
הנה כמה דעות על צחוק, שלהן נמצאו סימוכין בעבודות מחקר למיניהן:
ירידה ברמת ההורמונים שידועים כעולים בזמני לחץ, שיפור במצב הרוח, עידוד היצירתיות, הפחתת הרגישות לכאב, ירידה בלחץ דם ושיפור התגובה האימונית(של המערכת החיסונית(
איך הדברים נבדקו? עבודת מחקר אחת בדקה כמה מדדים העוסקים באימונולוגיה
( המערכת החיסונית) של בן אדם בריא. המשתתפים צפו בסרט מצחיק מאוד משך שעה אחת . מדדים שונים המשפרים את ההגנה האימונית עלו. התוצאות החיוביות נמשכו עד 12 שעות אחרי גמר הסרט. אותה קבוצת חוקרים בדקה גם הורמונים לאחר צפייה בסרט מצחיק כנגד קבוצה שלא נכחה בהקרנת הסרט. היה הבדל מהותי בין שתי הקבוצות בכך שאלה שצחקו הראו רמות נמוכות של ההורמונים הקשורים ללחץ; מצב המראה על רוגע. חולים הסובלים מכאבים ראומטיים "שוכחים" את סבלם בזמן ואחרי צחוק בריא. לא יפליא ששתיית כוסית משקה חריף מגבירה את מידת הצחוק.
חוקר יפני, שהוזכר בידיעה שקראתי, נתן לחולים הידועים כאלרגיים לאבק ביתי לצפות בסרט של צ`ארלי צ`פלין או בסרט על מזג אוויר. בגמר הסרט החוקר הזריק למשתתפים את החומר הגורם להם לתגובה אלרגית מקומית ידועה.
לאחר הצפייה בסרט המצחיק התגובה הייתה מתונה בהרבה אך כנגד הממצאים האלה, פורסמו גם עבודות שלא מצאו שינויים מהותיים בין אלה שצחקו בזמן צפייה בסרט מצחיק לבין אלה שראו סרט רגיל ומעט משעמם. אפילו היה חוקר
אחד שבדק אם קומיקאים מקצועיים מאריכים ימים יותר מהממוצע מהסופרים הרציניים. התוצאות היו מפתיעות: הקומיקאים המקצועיים חיו אפילו קצת פחות(נכון או לא נכון כדאי לנסות פעם סדנת צחוק).
חוקרים אחרים הרחיקו לכת והשוו תגובות אימוניות לסרט מצחיק כנגד סרט עצוב. התוצאות היו די מבלבלות: צחוק נמצא כבריא, משפר את מצב הרוח ומגדיל את התגובות האימונולוגיות, כפי שתואר קודם. בכי, כמצופה, השפיע לרעת מצב הרוח. אך כאן התברר השוני בין בכי חופשי עם כמה ממחטות רטובות, שגרם לירידה במדדים האימונולוגיים, לעומת בכי עצור, ללא דמעות, שלא נתן תוצאות לכאן או לכאן.
ישנם גם אפיקורסים אחרים; הניסוי שלהם היה מבוסס על הנחה שלא הצחוק וההומור הם הדברים הפעילים, אך הסחת הדעת היא העיקר. לשם כך נקטו בגישה שונה: הם הראו שלושה סרטים שונים. אחד מצחיק, השני דוחה והשלישי "פרווה" מאוד; קבוצה נוספת לא ראתה סרט בכלל. בגמר הסרט נעשה מבחן סטנדרטי לקביעת סבילות לכאב. סבילות הכאב עלתה במיוחד בקבוצה שצפתה בסרט הדוחה, מיד אחריה באה הקבוצה שצחקה, ובשתי הקבוצות האחרות לא חל שינוי מהותי. זה נותן חומר למחשבה.
יש פרסומים לא מעטים הטוענים שהומור סדנת צחוק משפר את האווירה העבודה. מדובר כאן על מכונים רפואיים וגם בבתי אבות. כמובן קשה מאוד למדוד את הממצאים האלה בעזרת מדדים כמותיים והמאמרים נשארים ברמה של התרשמות אישית של המחבר.
מה הקשר בין הנושא שבחרתי הפעם לבין שומרי משקל? רופף מאוד. קודם כל זה מראה, שגם נושא קל הוא מסובך. ושנית, מעט צחוק לא יזיק לנו לקראת השגת המטרה. ולפעמים מותר ובריא לצחוק על עצמנו.
—————————————————————————————————————————————
אחד האמצעים הנפלאים ליצור זמן והזדמנות לצחוק בעיקר צחוק ללא סיבה וצחוק שלא במטרה לפגוע הוא באמצעות סדנת צחוק. בסדנת צחוק אנו מאפשרים לעצמנו באמצעות תרגילי יוגה צחוק יזומים משקים ותחרויות היתוליות משחקי אימפרוביזציה ועוד פשוט לצחוק ולצחוק, סדנת צחוק נונת לנו מנה גדושה של תרגול שרירי הצחוק.עוד על סדנת צחוק

הפוסט הזה פורסם בתאריך כללי. קישור קבוע.

כתיבת תגובה