תועלת הצחוק

היתרונות הבריאותיים והחברתיים של הצחוק
לפני עשר שנים, במרץ 1995, ייסד דר` קטריה מדן את "מועדון היוגה צחוק" הראשון בהודו. הרעיון המבריק (והמצחיק) נהגה בעקבות מאמר שכתב בנושא שחקר את האמרה הידועה הצחוק הוא התרופה הטובה ביותר (Laughter is the best medicine). המחקרים שכבר אז היה קיימים בנושא היתרונות הבריאותיים של הצחוק, עוררו בו את השאלה המתבקשת מאליה, אם הצחוק כל כך טוב לבריאות, אז למה לא משתמשים בו באופן מודע למניעה וריפוי של מחלות? לשמחתנו הרבה, להבדיל מכל החוקרים והרופאים שידעו על ההשלכות החיוביות של הצחוק על הגוף והנפש, אולם בחרו להתעלם מהיישום בפועל של המידע, החליט דר` קטריה מדן לעשות מעשה. הרעיון שלו לצחוק עם אנשים נתפס אז על ידי חבריו למקצוע כ"מוטרף" והזוי לחלוטין. אבל משהו בתוכו ידע שזו הדרך ודר` קטריה מדן החליט להישמע לקולו הפנימי. גם אם זה אמר "לעשות מעצמו צחוק" בעיני אחרים. ההתחלה הייתה מעורפלת וצנועה. הדר` ועוד חמישה תומכים נלהבים יצאו בוקר אחד לפארק הציבורי והחלו לספר בדיחות ולצחוק יחדיו. אולם, תוך שבועיים נגמרו להם הבדיחות, ואז הם החלו לספר סיפורים מצחיקים בעלי אופי גזעני וסקסיסטי – פוגע משהו. דר` מדן הבין שחייבת להיות דרך אחרת. ונולד הרעיון הבא – פשוט לצחוק ללא סיבה ! וזה עבד. עובדה. כיום קיימים למעלה מ-3,000 מועדונים כאלה ברחבי הודו ובעולם כולו, וה"מגיפה" המצחיקה הזו מתפשטת במהירות גם בישראל. בארץ ישנם כיום ארבעה מועדונים הפועלים בירושלים, רמת גן, חיפה, וקרית אונו. ועוד הצחוק-יה נטויה ! מדי שבוע עוד ועוד אנשים מצטרפים למועדוני היוגה צחוק ברחבי העולם – מהסיבה הפשוטה – הצחוק יפה לבריאות ! אחד הגורמים העיקריים העומדים מאחורי ההתמגנטות למועדונים הללו, היא, שהצחוק פשוט מחולל תחושה רגשית, פיזית ומנטלית טובה ולאורך זמן המשתתפים מגלים שהם הופכים להיות בעלי חשיבה חיובית ואופטימית יותר, לוקחים את החיים בקלות ובפרופורציה ובעיקר מסתובבים בעולם עם חיוך גדול על הפנים וצחוק מתגלגל מבפנים ! כולנו נולדנו עם היכולת הטבעית לחייך ולצחוק. ילדים צוחקים כ-400 פעם ביום. ותסכימו איתי, ילדים באמת צוחקים ללא סיבה. ראיתם פעם ילד בן שלוש מספר בדיחה טובה ? (חה חה חה). אולם, כולנו זוכרים את תגובות המבוגרים הסובבים אותנו לפרצי הצחוק הבריאים שלנו כילדים. מה מצחיק אותך כל כך ? למה את צוחקת ? עכשיו את צוחקת אבל זה יגמר בבכי….שלא לדבר על הכניסה לתוך מערכת החינוך "הרצינית" והנוקשה בה אין כל מרחב לשמחת חיים וצחוק כי – זה מפריע למורה. המסרים הללו הופנמו ולאט לאט התבגרנו והצחוק נמוג מחיינו. אבל זה לא חייב להיות המצב. אנחנו כאן להזכיר שאפשר לצחוק, שמותר לצחוק ובעיקר שכדאי לצחוק ! כן, כן גם בלי סיבה "מוצדקת". כי, נכון ! הצחוק זו בריאות מדבקת !!! אנשים הסובלים ממחלות שונות המיוחסות למצבי לחץ ומתח בחיים, נתרמו בהחלט מתרפיית הצחוק. למרות שאין הוכחה חותכת שתרפיית הצחוק מסייעת בהחלמה ממחלות קשות וממושכות ואנו גם לא מתיימרים לטעון שכך הוא הדבר. עם זאת, אנו בטוחים כי תרפיית הצחוק מהווה רפואה מונעת ומשלימה מצוינת.

אז מהם היתרונות הבריאותיים של הצחוק ?

נוגד מתח (Anti Stress) הצחוק הוא אחד הדרכים הטובות, הזולות והזמינות ביותר להורדת מתח. הצחוק מסייע בקלות לשחרור השרירים בגוף. מרחיב את כלי הדם ומזרים כמות גדולה יותר של דם עד לקצות הידיים והרגליים ולשרירים נוספים בכל הגוף. התפרצות של צחוק מקטינה את כמות הורמוני המתח בגוף (stress hormones) הנקראים אפינפרין וקורטיסול. הצחוק הוא מעין מדיטציה דינאמית או סוג של הרפיה. אדם המתרגל מדיטציה, משקיע מאמץ רב בהתמקדות, הן ברמה הרגשית והן ברמה המנטאלית, על מנת להתנתק באופן מוחלט מהלך המחשבות, הרגשות והעולם החיצון כדי שלא יפריעו למצב המדיטטיבי בו הוא שרוי. לעומת זאת, כאשר אנו צוחקים, הראש נקי ממחשבות מודעות, וכל החושים שלנו מתמזגים ללא מאמץ לרגע של זרימה והרמוניה, המעניקים לנו תחושה פנימית עוצמתית של שמחה, שלווה, רוגע והתעלות רוחנית. כלומר, תוצאה דומה למה שמשיגים במדיטציה. אולם, בשונה מצחוק בסוגים שונים של מדיטציות עלינו להשקיע מאמץ רב בריכוז על מנת להימנע ממחשבות טורדניות, דבר שבהחלט קל על הנייר אבל מאד קשה ליישום בפועל. לכן, הצחוק הוא הצורה הקלה ביותר של מדיטציה, וסוג כזה של מדיטציה שמביא אותנו להרפיה מיידית.

מחזק את המערכת החיסונית בגוף המערכת החיסונית שלנו משחקת תפקיד חשוב בשמירה על בריאות הגוף, הגנה מפני זיהומים, אלרגיות ומחלות הסרטן. מחקרים בתחום הנוירופסיכולוגיה מצאו קשר ישיר בין רגשות שליליים כגון,כעס, חרדה ודיכאון ובין היחלשות המערכת החיסונית של הגוף הפוגעת ביכולתה להגן על הגוף מפני מחלות וזיהומים. על פי דבריו של דר` לי אס ברק, מאוניברסיטת לומה לינדה בקליפורניה שבארצות הברית, הצחוק מסייע להגדיל את מספרם של התאים הלבנים מסוג NK (Natural Killer cells) וכן מגדיל את רמת הנוגדנים בגוף. המחקר מורה על כך שאחרי מפגש תרפיית צחוק, יש עלייה בכמות הנוגדנים מסוג הימוגלובולין A, ברקמה הרירית של האף והמעברים של מערכת הנשימה. לנוגדנים אלו תפקיד חשוב בהגנה נגד חלק מהוירוסים, החיידקים ומפני מיקרואורגניזמים אחרים. משתתפים רבים במועדוני הצחוק דיווחו על ירידה משמעותית בתדירות בה חלו בשפעת, כאבי גרון וזיהומי חזה אחרים. ההשפעה של הצחוק על מערכת החיסון בגוף, הינה בעלת משמעות גדולה יותר בכל הנוגע למחלות קטלניות כמו איידס וסרטן.

התעמלות אירובית אולטימטיבית אחד היתרונות הבולטים של הצחוק עבור כולם הוא תחושה כללית טובה. לאחר רבע שעה של תרגול צחוק בבוקר, מרבית האנשים מרגישים אנרגטיים ורעננים לאורך כל היום. אין תרופה המשתווה לצחוק בריא – המעניקה תוצאות מיידיות שכאלה. אחת הסיבות לתחושה הטובה היא העובדה שכשאנו צוחקים אנו מכניסים לגוף יותר חמצן. ניתן להשוות את הצחוק לכל פעילות אירובית אחרת, אלא שכאן אין צורך בבגדים מיוחדים ונעלי ספורט יוקרתיות. אין צורך להרוויח הרבה כסף כדי להיות חברי מועדון ספורט, ולא צריך להזיע את הנשמה על ההליכונים המשעממים. תודה לאל כשאנו מתרגלים צחוק אנו משוחררים לגמרי מהעיסוק האובססיבי והבלתי פוסק של איך אני נראה ומה חושבים עליי…לדבריו של דר` וויליאם פריי מאוניברסיטת סטנפורד, דקה אחת של צחוק שווה לעשר דקות של פעילות על מכונת החתירה בחדר הכושר. במילים אחרות, הצחוק מעורר את מחזור הדם ומאיץ את קצב פעימות הלב, ומשתווה לכל פעילות אירובית רגילה אחרת שאתם מכירים. יתרה מזו, הצחוק מתאים לאנשים בעלי מוגבלות תנועתית, ולגם לאלו המרותקים למיטה או לכסא גלגלים.

דיכאון, חרדות והפרעות פסיכוסומטיות המתחים והלחצים המאפיינים את החיים המודרניים, משפיעים קשות על הגוף, הנפש והמוח. מחלות או הפרעות נפשיות כגון, חרדות, דיכאון, התמוטטות עצבים, ונדודי שינה מצויים בעלייה מתמדת. הצחוק תרם רבות לאנשים שלקחו תרופות מרגיעות ואנטי-דיכאוניות. כיום הם מדווחים על שינה טובה יותר וירידה במצב הדיכאוני. אנשים עם נטיות אובדניות החלו לחיות חיים של תקווה בעקבות השתתפותם במפגשי יוגה צחוק.

לחץ דם גבוה ומחלות לב קיימים מספר גורמים ללחץ דם גבוה ולמחלות לב, ביניהם ניתן למצוא, תורשה, משקל עודף, עישון, ואכילה מופרזת של שומנים רווים. אולם, מתח הינו הגורם מספר אחד למחלות הללו. לצחוק תרומה ודאית בשליטה על לחץ הדם. תודות להקטנת כמות הורמוני המתח המופרשים אל תוך הגוף תוך כדי צחוק. כמו גם תחושה של הרפיה ושחרור המתלווה באופן טבעי לאחר התפרצות של צחוק. בניסויים שנערכו הוכח שמתרחשת ירידה של 10-20 מ"מ בלחץ הדם, לאחר עשר דקות של צחוק. אין זה אומר שאנשים הנוטלים 2-3 כדורים ליום לאיזון לחץ הדם יירפאו באופן מוחלט. אבל יש סיכוי טוב, שיוכלו להקטין את המינון של הכדורים. בקרב אנשים בעלי לחץ דם גבוה גבולי, יש סיכוי שאחרי תקופת מה של תרגול צחוק, הם לא יזדקקו לתרופות בכלל. לוקח שנים רבות לפתח לחץ דם גבוה, לכן לא ניתן להפוך את המצב הזה בן לילה וגם לא תוך חודש. אבל אין ספק, שתרגול של צחוק, יאפשר שליטה יותר טובה בלחץ הדם ויעכב את ההתדרדרות והחמרת המצב. בדומה, אם אתה נמצא בקבוצת סיכון גבוהה לחלות במחלת לב, הצחוק יכול לשמש כרפואה מונעת הטובה ביותר. אלו שכבר לקו בליבם ומאוזנים על ידי טיפול תרופתי יגלו כי תרפיית הצחוק משפרת את זרימת הדם והספקת החמצן ללב. תודות לשיפור בזרימת הדם קיים סיכוי נמוך יותר ליצירת קריש דם. גם אנשים שעברו התקף לב או ניתוח מעקפים יכולים להשתתף במועדון צחוק (בהנחה שהרופא המטפל מאשר להם להשתתף בפעילות אירובית כלשהיא – כמובן).

משככי כאב טבעיים הצחוק מגדיל את רמות האנדורפינים בגוף שלנו. האנדורפינים הינם משככי כאב טבעיים. נורמן קאזין, עיתונאי אמריקאי, שסבל ממחלה חשוכת מרפא בעמוד השדרה, נתרם רבות מתרפיית הצחוק. שעה שתרופות נגד כאבים כבר לא הצליחו לסייע לו הוא בחר פשוט לצפות בסרטים מצחיקים, הקשיב לסטנד אפ וקרא ספרי קומיקס. תוך חצי שנה הוא החלים לגמרי ממחלתו. אז גם ניסים קורים – הללויה ! האנדורפינים המשתחררים בזמן שצוחקים יכולים לסייע רבות בהפחתת עוצמת הכאב, במיוחד בקרב אנשים הסובלים מארטריטיס, ספונדליטיס, וספאזם של שרירי הגוף. נשים רבות דיווחו עלי ירידה במיגרנות.

הקלה במקרים של אסטמה וברונכיט הצחוק הוא אחד התרגילים הטובים ביותר עבור אלה הסובלים מאסטמה וברונכיט. הצחוק משפר את רמות החמצן בדם ואת נפח הריאות. הרופאים בדרך כלל ממליצים על פיזיותרפיה לאזור החזה על מנת לשחרר את הליחה המצטברת במעברי הנשימה. נשיפה חזקה לתוך מכשור או בלונים היא אחד התרגילים השכיחים שנותנים לאנשים אסטמטיים לבצע. הצחוק עושה את אותה "העבודה". יתרה מזו, זה נעשה ביתר קלות ובדרך כלל בעלות אפסית. במועדונים משתתפים אנשים רבים הסובלים מאסטמה או ברונכיט. הם מדווחים על ירידה בתכיפות ההתקפים. תרפיית הצחוק עלולה לגרום לאי נוחות במידה והאדם סובל מברונכיט ספסטית חמורה. כמו כן, קיים אחוז קטן של אנשים אסטמטיים, שמצבם עלול להחמיר במהלך פעילות פיזית כלשהיא. אנשים אלו זקוקים לאישור רופא טרם הצטרפותם למועדון הצחוק. זיהום הינו אחד הגורמים השכיחים לתדירות גבוהה של התקפי אסטמה. תרפיית הצחוק מגדילה את רמות הנוגדנים בקרומים הריריים של מעברי הנשימה, ועל ידי כך מקטינה את הסיכוי ללקות במחלות חזה זיהומיות. כמו כן, הצחוק, מייצב את מערכת הניקוי הנורמלית של רירית הסימפונות. המתח הינו גורם נוסף אשר יכול לגרום להתפרצות של התקף אסטמה. על ידי הורדת המתח בגוף, הצחוק יכול לשפר את הפרוגנוזה של המחלה.

משפר סיבולת לב – ריאה בקרב ספורטאים סיבולת לב-ריאה בספורט נקבעת בעיקר על ידי נפח הנשימה. הצחוק יכול להוות "משחק מקדים" מצוין לכל פעילות ספורטיבית תחרותית מאחר שהוא מעלה את תחושת ההרפיה והרוגע בגוף ולכן גם יכול לסייע לביצועים טובים יותר בספורט. לדעת, דר` קטריה מדן, הצחוק יכול לשמש כתרגיל חימום נפלא לפני כל פעילות ספורטיבית.

ג`וגינג פנימי קיים מגוון רב של תרגילים לחיזוק, הגמשת והרפיית שרירי הגוף. אולם, הצחוק מעסה גם את האיברים הפנימיים. הצחוק מגדיל את הספקת הדם לאותם איברים ולכן משפר את יעילות פעילותם. יש המשתמשים במטאפורה – עיסוי באצבעות הקסם, כאילו אצבעות החודרות אל תוך חלל הבטן ומעסות את כל אחד מהאיברים הממוקמים שם. הצחוק מעניק עיסוי נפלא בעיקר למעיים. הוא משפר את זרימת הדם למעיים ומייעל את פעילותם.

מצוין לשחקנים וזמרים תרפיית צחוק יכולה להיות נהדרת עבור שחקנים וזמרים. קיבולת ריאה גדולה יותר, ואימון של הסרעפת ושרירי הבטן, מאפשרים שליטה טובה יותר בדיבור. יתרון נוסף, הוא חיזוק הביטחון העצמי, וצמצום פחד הבמה, בזכות תחושת ההרפיה הגבוהה יותר המושגת אחרי גל של צחוקים.

מעניק מראה צעיר
מרבית האנשים המתעמלים באופן קבוע, מאמנים את כל שרירי הגוף שלהם, מלבד שרירי הפנים, למעט אלו המתרגלים יוגה. הצחוק הוא תרגיל מצוין עבור שרירי הפנים. הוא מעצב את שרירי הפנים ומשפר את הבעות הפנים. כאשר אנו צוחקים הפנים שלנו מאדימות בגלל זרימה מוגברת של דם לאזור, אשר מזינה את עור הפנים וגורמת לו לקרון (לא סתם אומרים – קורנת משמחה). אנשים צוחקים נראים שמחים יותר ואטרקטיביים יותר. במהלך הצחוק נסחטים בלוטות הדמעות, המלחלחות את העיניים ומעניקות להם ברק ייחודי. תרגילי הצחוק עובדים כאמור גם על שרירי הבטן ומסייעים לחטב אותה (ולכן טובים במיוחד לאלה שכרסם הולכת לפניהם…).

יחסים בינאישיים הצחוק מקרב בין אנשים ומשפר קשרים בינאישיים. כל חברי מועדון הצחוק פוגשים זה את זו עם "ראש פתוח" ומגלים אכפתיות אחד כלפי השני. הצחוק בקבוצה מעניק הזדמנות למפגש עם אנשים בעלי תפיסת עולם חיובית. בתוך המועדון קיימת אחווה בין כל החברים וחוויה של משפחה. נוצרת אינטימיות, קירבה והכרות עמוקה, ומרחב בטוח לשתף את חברי המועדון הן בשמחות והן ברגעי העצב והכאב. חברי המועדון יוצאים לחגיגות, מסיבות ופיקניקים משותפים. מדי פעם הם מארגנים סדנאות בנושאי בריאות, מחנות יוגה, סמינרים בנושא של נתורפתיה. החברים מגיעים מכל הקשת האנושית, ומקבלים זה את זו בפנים מחייכות ומגע אנושי חם ומלטף.

הגברת הביטחון העצמי באמצעות צחוק כאשר אנו צוחקים בקבוצה באזור ציבורי, כשהזרועות פתוחות לרווחה ומורמות אל-על, אנו משתחררים מכל העכבות ותוך פרק זמן קצר, אנו הופכים לאנשים יותר חברותיים, יותר פתוחים, ופחות שמרניים. אכן, יש אנשים שבהתחלה קצת מהססים אם להצטרף למועדון צחוק, במיוחד מהחשש של "מה יגידו או יחשבו עלי", או בגלל שמפחדים ל"היראות מגוחכים" בעיני הצופים מן הצד. אבל זהו רק שלב זמני, כי עצם ההחלטה להצטרף למועדון כזה, כבר פותחת את הראש (אבל בעיקר את הלב). גם הספקנים מדווחים כיצד נתרמו מהפעילות ותחושת הביטחון העצמי שלהם גדלה. כמו כן, הצחוק בקבוצה מסייע בפיתוח האישיות ומיומנויות מנהיגות.

יתרונות חברתיים של צחוק המחקר המתמשך מצא שאנשים הסובלים מדיכאון, נוטים יותר לחלות במחלות כגון, לחץ דם גבוה, מחלות לב וסרטן. הדיכאון גורם לנזק רב למערכת החיסונית של הגוף. הגורמים השכיחים לדיכאון כוללים, בידוד חברתי, והיעלמות מערכת הערכים המשפחתית. תופעה זו שכיחה יותר בעולם המערבי אבל לאט לאט מתפשטת גם למזרח. מועדוני צחוק סייעו לאנשים רבים להיפטר בשמחה מהכדורים האנטי-דיכאוניים תוך פרק זמן קצר. הקסם העיקרי שפעל במקרים אלו היה האחווה והמשפחתיות שנוצרה בין כל המשתתפים. מועדוני הצחוק הופכים להיות קהילות קטנות ומגובשות. בכל מקום בו הוקם מועדון צחוק, נוצרה קהילה קטנה, שחבריה מרגישים תחושת שייכות. מועדוני הצחוק הופכים להיות "משפחות צוחקות" מורחבות של כולנו.

להזמנת סדנאות:

אלון צחוק 0544-640468

הפוסט הזה פורסם בתאריך כללי. קישור קבוע.

כתיבת תגובה